Úvodní stránka Vše o květinách Péče o řezané květiny

Péče o řezané květiny

Prodloužení životnosti řezaných květin:

U všech řezaných květin, které si přinesete domů, byste měli před tím, než je dáte do vázy, seříznout stonky šikmým dlouhým řezem o malý kousek, aby se obnovil částečně zaschlý řez a květina mohla v plné míře přijímat vodu (hlavně u dřevitých stonků - růže, pivoňka, šeřík atd.). Tím podpoříme, aby se voda dostala do celého stonku až ke květu a nedocházelo k uvadnutí květu, tzv. klopení květu (např.u růží). Také je důležité odstranit nepotřebné listy ve spodní části květiny, které by stejně nebyly vidět, byly by skryté ve váze a jen by ve vodě zahnívaly,a tím zkracovaly životnost květiny (hlavně chrysanthéma, růže atd.). Před vložením kytice do vázy je vhodné ve vodě rozmíchat přípravek na podporu životnosti květu. Řezané květiny by neměly být umisťovány v blízkosti ovoce, jelikož to urychluje proces dozrávání a tím se zkracuje životnost květin.

Nároky řezaných květin na vodu:

Řezané květiny potřebují hodně vody, proto je většinou vkládáme do vázy plné vody. Výjimku tvoří gerbery, které ponořujeme do vody jen asi do třetiny stonků, protože jsou ochlupené, jejich chloupky rychle hnijí a ve vodě vytvářejí hlen. Použít můžeme studenou  vodu z vodovodu, nikdy však vodu ledovou. Jestliže ve vodě máme přípravek na podporu životnosti květin, tak do vázy dle potřeby jen vodu doléváme, jinak denně vodu měníme.
Řezané květiny nesnášejí  ani prudké slunce, ani průvan.Vyhovuje jim chlad a polostín. Nejlépe se udržují při teplotě asi 18 °C.

Péče o konkrétní řezané květiny:

Gerbera – stonky šikmo seřízněte, nedotýkejte se květů. Pokud vytrhnete jeden okvětní lístek, celý květ se zbortí. Postavte je do vázy s malým množstvím vody a rozpuštěnou výživou pro řezané květiny, vodu pravidelně doplňujte.
Růže - rosa - nikdy je neponechávejte bez vody, stonky šikmo seřízněte velmi ostrým nožem, dlouhým řezem. Použijte čisté vázy, výživa pro řezané květiny je nezbytná. Pozor růže by neměla přijít do styku se zdroji etylenu, např.s kouřem, výfukovými plyny a zrajícím ovocem, to vše urychluje dozrávání tzn. odkvétání.
Karafiát - dianthus - postavte květiny do čerstvé vody s výživou, odstraňte všechny listy, které by se ocitly pod vodou, voda by se brzy zakalila a začala zapáchat. Chraňte rostliny před etylenem, jsou na něj citlivé. Stejným způsobem byste měli pečovat také o minikarafiaty (trsový karafiáty).
Toulitka - anthurium - nikdy ho neskladujte v chladícím boxu, nesnáší zimu, pozor na přenos v zimních měsících, doporučujeme dobře zabalit a jít s květinou rychle domů. Ideální je pro něj teplota 18 °C, zacházejte s ním opatrně, protože v místě poškození zčerná.
Chryzantéma - chrysanthemum - květiny nechte dostatečně napít chladné vody, to je důležité, aby listy nevadly, listy ponořené do vody odstraňte.
Strelitzia - seřízněte stonky, umístěte květinu do stabilní vázy, u níž nehrozí nebezpečí převržení. Teplota nesmí klesnout pod 12°C, v chladu se na květech tvoří černé skvrny. Stejně pečujte i o HELICONII.
Kala - zantedeschia - dokáže přečkat určitou dobu bez vody, kroucení stonků předejdete použitím tmavých váz nebo omotání stonku páskou. Použijte speciální výživu na cibuloviny.
Lilie - lilium - seříznout, dát do vody s výživou, což zlepší kvetení. Vodu doplňujte, aby ve váze byl stále dostatek vody.
Gladiol - gladiolus - aby rostlina plně vykvetla, je nutné použít čerstvou vodu a čistou vázu. Vodu ve váze pravidelně vyměňujte. Květy se lépe rozvinou, pokud odstraníte špičku klesu, zároveň tím však snížíte jejich dekorativní hodnotu.
Alstromeria - odstraňte na stonce spodní listy, použijte výživu a doplňujte chladnou vodu. Pakliže se o ní budete starat tímto způsobem, vydrží dlouho.
Narcis, tulipán, hyacint - na noc zabalit vzpřímeně do papíru a dát do chladna, vzpřímí se a zatáhnou květy (tulipán). Stejně i ANEMONE, RANUNCULUS.
Hippeastrum, amarylis – hvězdník - nakupujte, když je hlavní poupě vybarvené a začíná se rozevírat. Duté stonky seřízněte, pokud v aranžmá potřebujete nechat stonek dlouhý, zasuňte do něj špejli. Stejným způsobem pečujeme i o EREMURUS.
Cymbidium - druh orchidee pěstované k řezu, prodávané jako celé laty nebo jen samostatné květy (např. v krabičce). Cymbidium nikdy nenechávejte bez vody, nesnáší výkyvy teplot a etylen. Stejně i DENDROBIUM, PHALENOPSIS.
Eucharis - po pěti dnech se konce stonků uzavírají a je proto nutné je pravidelně seřezávat, staré květy odstraňujeme, aby se všechna poupata rozvinula. Stejně pečujeme i o AGAPANTHUS, NERINE.
Celosia - aby rostlina zbytečně nevysychala, odstraňte polovinu listů.
Euphorbia – odstraňte většinu listů. Pokud jsou květy svěšené, zkraťte stonky o 5 cm a konce ponořte asi na 10 sekund do horké vody, aby se uzavřely, poté postavte do vody teplé 10 až 12 °C s přídavkem výživy. Stejně i ŠEŘÍK, ASCLEPIAS.
Grevillea - šikmo seříznout stonek, nesnáší nízké teploty.
Slunečnice - helianthus - seříznout, potřebuje dostatek vody a je potřeba jí často měnit. Slunečnice  ve váze vydrží 5 až 10 dní.